Salonunuzu geniş gösterecek ufak detaylar

Salonunuzu geniş gösterecek ufak detaylar

Salonunuzun küçüklüğünden şikayet ediyorsanız, küçük değişiklik veya tercihlerle salonunuzu daha geniş gösterebilmeniz mümkün. Donkişot Ahşap Dünyası ev dekorsyonunda hayat kurtaracak küçük fikirleri sizler için derledi. 
 

Parke Seçimi önemli

Evlerde doğru parke seçimi çok önemlidir. Bütün evin genelinde tek bir parke modeli tercih edileceği gibi, salonun açıldığı koridorla aynı zemin malzemesine sahip olması derinlik algısını etkileyerek daha ferah bir ortam oluşturacaktır. 
Seçilen parkenin de açık tonlarda olması ışığı daha iyi yansıtacağı için evi daha geniş gösterecektir. 

İlgili resim

Duvarlarınızda koyu renkler kullanmayın

Parke seçiminde olduğu gibi duvarlarda tercih edilmesi muhtemel koyu renkler, mekanları olduğundan daha dar ve kasvetli gösterir. Özellikle salonunuzun duvarlarında koyu renkler yerine bej ve pastel tonları kullanırsanız, aradaki farkı görmüş olacaksınız. Özellikle de eviniz yeterince güneş almıyorsa da mutlaka açık renkler kullanmanızı öneririz. 

İlgili resim
 

Gösterişli perdeler yerine stor perde kullanabilirsiniz

Dökümlü duran kalın perdelerin geniş salonlarda kusursuz göründüğü bir gerçek. Ancak söz konusu küçük salonlar olduğunda bu durum biraz değişiyor. Mekanınızı daha ferah göstermek için stor perdeleri tercih etmelisiniz.

İlgili resim

Mobilya Seçimi

Salonda kullanılan oturma grubu ve diğer yardımcı mobilyalar açık tonlar salonun daha büyük görünmesi sağlanabilir. Salonu dar gösterecek geniş ve detaylı oturma grupları yerine tek parça köşe takımları, Tavanın alçaklığını ele vermemek için  de yüksek mobilyalardan kaçınmalıdır. 

Aksesuar seçiminde de büyük parçalar yerine daha küçük olanları tercih etmelisiniz.

İlgili resim
 

Desenleri karıştırmayın

Birbirinden farklı desenler kalabalık bir görüntü yarattığı için küçük salonlarda kullanılması doğru değil. Desenli aksesuarlara veda edip daha sade seçeneklere yönelmeniz, salonunuzu çok daha şık bir hale getirecektir.

small and sweet living room ile ilgili görsel sonucu
 

Ayna kullanın

Aynalar bulundukları ortama derinlik katarak mekanları daha geniş göstermeye yardımcı olurlar. Salonunuzun bir duvarına ayna asarak siz de mekanınızı daha ferah bir görünme kavuşturabilirsiniz. Burada seçeceğiniz ayna tarzı ve ahşap çerçeve kullanımı ile de bulunduğunuz alana şık bir dokunuş yapabilirsiniz. 

small and sweet living room mirror ile ilgili görsel sonucusmall and sweet living room mirror ile ilgili görsel sonucu
 
Aydınlatma 

Aydınlatma evin güzelliğini ön plana çıkaracak önemli bir ayrıntı olmasının yanında alanı daha geniş ve ferah göstermede de önemli bir detaydır. Evinizde öncelikle doğal ışıktan mümkün olduğunca yararlanmanızı öneririz. Buna ek olarak köşelerde kullanılacak aydınlatmalar alanda genişlik algısının oluşmasını sağlayacaktır.

small and sweet living room light ile ilgili görsel sonucu

 

DONKİŞOT AHŞAP DÜNYASI


Yukarı