Mutfak için ilham veren dekorasyon fikirleri

Mutfak için ilham veren dekorasyon fikirleri

Türk Mutfağının yüzyıllar süren gelişimi, Türkler’in tarih boyunca yaşadıkları coğrafya ve bu coğrafyanın sunduğu malzemeler, geniş mutfak kültürünün oluşmasında büyük katkı sağlamıştır. Tabi bunun yanında da pek çok kültürde olduğu gibi bu topraklarda da, evin en önemli bölümünün mutfak olması sonucu kaçınılmaz olarak ortaya çıkarmıştır. Günümüzde mutfaklar yiyecek hazırlanması işlevinin çok ötesinde bir anlam taşıyan, sosyalleşmek, aile ve arkadaşlarla vakit geçirmek için de kullanılan çok amaçlı mekânlar haline gelmiştir ve her ne kadar temel özellikleri işlevsellik olsa da, tarzları ve kişiliğinizi yansıtmalarıyla da öne çıkmışlardır. Şimdi evimizin en önemli bölümü olan mutfak için dekorasyon fikirlerini sizlerle paylaşacağız.

kitchen wallpaper ile ilgili görsel sonucu

Yaratıcı ve yeniliğe açık olun 
 Sürekli bir su kullanımının olduğu bir alanda, duvar tercihlerinde suya dayanıklı, sağlam ve uzun ömürlü seçenekler aramak önceliklidir tabi. Fakat günümüzde hem suya hem de nemli ortama dayanıklı duvar kağıdı modelleri bulunmaktadır. Mutfağınıza uyabilecek çok çeşitli malzeme ve desen arasından seçim yapabilirsiniz. Bunun dışında ahşaptan tuğlaya kadar pek çok seçenek sizi bekliyor. 

kitchen wallpaper ile ilgili görsel sonucu


Zemin kullanımı 

En çok üzerinde düşünülen konuların başında zemin de hangi malzeme ve bunu hangi renk seçeceğimiz konusu geliyor. Öncelikle her evin ihtiyacının farklı olduğu bilgisini eklemek gerekir. Evin büyüklüğü, durumu, bütçe gibi pek çok etken seçimlerinizi etkileyebilir. Size en uygun zemini kendiniz veya ortaklaşa çalışacağınız bir mimar yardımıyla bulmanız mümkün. Fakat bizim bu konuda en temel söyleyeceğimiz konu zeminin kaydırmaz bir malzemeyle yapılması olacaktır. Bunun dışında seçeceğiniz her tür malzeme sizin istek ve zevkinize göre değişebilir. 
Bizim tercihimiz ahşap zeminler ise özellikle belli başlı tarzlarla mükemmel uyum sağlarlar; modern, country tarzı, endüstriyel, rüstik ve bu tarzların çeşitli harmanları ahşap zeminlerle uyumlu tarzların başında gelir.

kitchen wooden floor ile ilgili görsel sonucu

Bar kullanımı

Kesinlikle mutfağın havasın bir anda değiştirecek bir dokunuştur. Mutfağın büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre çok farklı modeller uygulamak mümkündür. Bunun dışında hem yemek yemek, hem de mutfakta size daha fazla çalışma alanı katması bakımından işlevsel bir adım olacaktır. 

kitchen wooden floor ile ilgili görsel sonucu

Seçtiğiniz her malzeme önemli

Mutfak kullanmak üzere içinde pek çok malzeme yer alan bir bölüm olmasında dolayı burada seçeceğiniz malzemelere dikkat ederek onları dekoratif amaçlar için de kullanmanız mümkün olacaktır. Örneğin bir kesme tahtası ya da bir bıçak seti seçerken stil ve tarza göre malzeme, doku ya da renk ahengine özen gösterebilirsiniz.

kitchen decor ile ilgili görsel sonucu

Tezgah 

Küçük mutfaklar için duvarlarda boydan boya mutfak tezgahı dizayn etmek hem tezgah kullanımı açısından kullanışlı, hem de depolama açısından daha fazla mutfak dolabı tasarlanabileceğinden oldukça işlevsel bir seçenek olabilir. 

İlgili resim

Işıklandırma

Evin her bölümünde olduğu gibi mutfak bölümünde de ışıklandırma önemli bir konu. Doğal ışığı muntazam alan bir mutfakta çalışması oldukça rahattır ve kullanılan malzemeyi daha iyi gösterip, geniş bir alan algısı yaratmayı sağlayabilir. 

İlgili resim
 

Duvara gömme sistemleri

Duvara gömme sistemleri alanı daha iyi kullanmanızı sağlar. Mutfağınızda kullanılan beyaz eşyanızda kullanacağınız bu kapaklar uyumlu bir görünüm sergilemesi açısından da fayda sağlayacaktır. Hem yer tasarrufu yapıp hem de güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. 

kitchen wooden floor ile ilgili görsel sonucu

Ahşabın sıcaklığı

Ahşabın her daim ortama sıcaklık katan ve kullanılan her malzemeyle uyum sağlayan önemli bir özelliği vardır. Ahşabı seçilen malzeme durumuna göre mutfağınızın her yerinde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. 

İlgili resim

Kendi tarzınızı belirleyin 

Tarzınızın hangi mutfak stiline yakın olduğunu bilmek, seçim yaparken işinizi kolaylaştırabilir. Modern, Klasik, Country, Retro, Rubik gibi pek çok tazın günümüzde ön plana çıkan modellerden birini seçebilir ya da mutfağınızda her tarzdan bir kısım kullanarak eklektik bir tarz oluşturabilirsiniz. 

İlgili resim

 

DON KİŞOT AHŞAP DÜNYASI 

*mutfak modelleri için ; http://www.donkisotahsapdunyasi.com/galeri/22

 


 


Yukarı