Kafemi nasıl güzelleştirebilirim?

Kafemi nasıl güzelleştirebilirim?

Günümüzde birçok sektörde rekabet hızla artarken, hizmet sektörünün başını çeken kafe / bar gibi işletmeler, birçok farklı sektörde tanık olduğumuz gibi öne geçme yarışında ‘farklılaşma’yı da şart koşuyor.

Hepinizin aklına gelmiştir muhakkak, aynı sokakta yer alan ama birisinde oturmak için kuyruk uzarken diğerini az sayıda kişinin tercih ediyor olmasının nasıl bir etkinin sonucunda ortaya çıktığı. Bunu sosyal medya, hizmet, uygunluk, köklü bir marka olması gibi nedenlerin yanında, benzer koşullarda bile birisinin ön plana çıkmasına sebebiyet veren durumu bir kelime ile açıklarsak o da ‘aura’dur. Kısacası bu durumu o kafenin kimlik ve marka yaratma başarısı olarak isimlendirebiliriz. 

Kimlik yaratma koşulu yukarda bahsettiğimiz gibi ‘farklılaşma’dan geçer. Sözü geçen kafeyi farklı kılacak detaylar baştan aşağıya bir tutarlılık içinde akması gerekir. Ne istediğini bilen ve nasıl bir yol izleyeceğine daha en başta karar vermiş bir işletme olarak yola çıkması haline başarı kaçınılmazıdır. 

Bahsettiğimiz tutarlılık durumu, kafe müşterilerinin daha rahat hissetmesini sağlar. Hiç kimse farklı yerlerden özenilmiş ve kendi kimliği olmayan bir kafede vakit geçirmek istemez. Çünkü bütünlük oluşturan mekanda, belli bir mantık silsilesi, misafirlere bir çok açıdan bilgi verir. Fiyat, performans, kitle, müzik gibi temel elemanalar konusunda fikir sahibi olacak kafe müşterisi ne ile karşılaşacağını bilmenin rahatlığı ile kafede saatlerini geçirebilir. 

Bu kimlik yaratmada bizim alanımıza giren ve sözünü açacağımız asıl konu ise; tasarımdır. Dünyaca ünlü belli başlı markaları veya yeni girişim mekanlarını incelediğimizde en büyük farklılığı tasarımın ortaya koyduğunu ve müşteri kazanmada en önemli etkenlerden birinin tasarım olduğu ortaya çıkıyor. Günümüz dünyasında 'İmaj', tüm sosyal ilişkilerde bize kapı açan en etkili anahtar olması nedeniyle konsept anlayışı olan farklı mekanlar tercih ediliyor bu yüzden tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tasarım, pazarlama için vazgeçilmez bir algı kuvvetine sahip. 

3. nesil kahve dükkanları ile ilgili görsel sonucu

Büyük markalardan 3. nesil kahve dükkanlarında sık sık karşılaştığımız konforu ve doğallığı içine alan farklı tasarımlar büyük ilgi görüyor. Bunun için kullanılan en temel malzemenin de ahşap olduğuna şahit oluyoruz. 

3. nesil kahve dükkanları ile ilgili görsel sonucu

Herkesin bildiği üzere sosyal medya üzerinden oluşturulan simülatif bir dünyanın içinde yaşıyoruz. O yüzden bahsettiğimiz gibi kurulacak imajlar çok etkili. Sizin sunduğunuz mekan o dünyanın içinde güzel bir arka plan olmayı başarabilmeli. Fotoğraf çekilmesi için güzel bir köşe ya da kafenizin bir duvarında yapacağınız graffiti çalışması işinize yarayabilir. 

cafe graffiti ile ilgili görsel sonucu3. nesil kahve dükkanları ile ilgili görsel sonucu
Çok büyük bir alan olması gerekmez bunları hayatta geçirebilmek için, çok dar alanları doğru kullanımla bambaşka bir boyutta taşımız mümkün. Bunun için ehil bir el tarafından güzel bir tasarım, işin neticesini görmeniz ve zaman kaybınızı ortadan kaldırabilir. 

İlgili resimtiny wooden cafe ile ilgili görsel sonucu

Işıklandırma çok önemli. Işık görüntüyü oluşturmasının yanında, nasıl görüneceğini de belirler. Dikkat edilecek önceliklerden birisi de ışık kurulumudur. 

İlgili resim

Yeni mimari akımın en önemli özelliği eskiyi dönüştürebilme becerisidir. Daha az maliyet sağlamasının yanında ortama hoş bir detay katar. 

country tiny cafe ile ilgili görsel sonucucountry tiny cafe ile ilgili görsel sonucu

 

Plastik ve doğal olmayan hiçbir şeyi işletmenizde kullanmayın. Bu seçimler sizi kısa vadeli kar etmiş gibi hissettirse de, uzun vadede faydalı bir seçim olmadığını yaşayarak görebilirsiniz. Estetik ve kullanım açısından uygun bir seçim olması için tercihinizi biraz maliyetli de olsa kaliteden ve geri dönüşümden yana kullanın. 

İlgili resim

İşletmenizde kullanacağınız saksı çiçekleri ile daha doğal ve rahat bir ortam sağlamanız mümkün.  Bu hem maliyeti düşük hem de etkisi büyük bir seçenek. 

İlgili resim

Kısacası kafeler modern şehirli insanın hayatının bir parçası haline gelmesinden dolayı ve bu alanda birçok işletmenin rekabet içinde olması, kendinizi rakiplerinizden farklı olarak konumlandıracak ve değişen kitlenin yüksek beklentilerine cevap verecek bir alan yaratmak sizlerin elinde. 

 

DONKİŞOT AHŞAP DÜNYASI 

*Yazı kaynak gösterilmesi halinde kullanılabilinir. 


Yukarı