Evcil Hayvan Sahipleri için Dekorasyon Önerileri

Evcil Hayvan Sahipleri için Dekorasyon Önerileri

Ailemizin bir parçası haline gelen hayvan dostlarımızla geçirdiğimi zamanın keyfi tartışılamaz. Ortak bir alanı kullanmamız nedeniyle ev dekorasyonunuzu evcil hayvanlarınız için yeniden düzenlemenizi gerektirebilir.  Tercih edeceğiniz eşyalar ve yapacağınız bazı düzenlemeler, bir yandan evcil hayvanlarınızı mutlu ederken, bir yandan da zevkinizden ödün vermeden evinizi dekore etmenizi sağlayabilir. 

Kumaş Seçimi 

Öncelikle ilk olarak karşılaşacağını sorun tüy problemi olacaktır. Bu nedenle koltuklarınızda ve halınızda tüy toplamayan kumaşları tercih etmeniz gerekmekte. Tüylerin kolaylıkla yapışmayacağı ve tüy tutmayan kumaşlar ile rahat edebilirsiniz. Özellikle kediler doğaları gereği tırmalama ihtiyacı duyarlar. Bu konuda özellikle baza ve koltuk kenarlarını tırmalamaya bayılan kedi dostlarımıza önlem olarak, tırnak geçmeyen ve tırmala hissiyatını vermeyen kumaşları tercih edebiliriz. Tabii ki onların içgüdüsel bu davranışlarını da tamamen kısıtlamamak için evinizin farklı bölgelerinde tırmalama tahtaları bulundurmayı da unutmayın.  

Kumaş seçiminde önemli son bir öneri ise, rahatlıkla temizleyebileceğiniz kumaşları tercih etmeniz olacaktır. Böylece evinizi paylaştığınız ya da paylaşacağınız evcil hayvanın evinizi kirletmesi ve ufak sakarlıkları canınızı sıkmamış olacak. 

İlgili resim

Renk Seçimi 

Koyu renk kumaş ise lekeleri saklayacaktır ancak tüylerin belirgin bir şekilde gözükmesine sebep olacaktır. Bu nedenle koyu renk kumaş tercih edecekseniz, tüy tutmayan, tüyün üzerinden kolaylıkla süpürülebildiği kumaşları seçmelisiniz.
Açık renk kumaşlar tüyleri daha az gösterirler ancak lekeyi de aynı oranda belirginleştirirler. Açık renk kumaş kullanmayı tercih edeceksiniz eğer, mutlaka lekenin kolay çıkabildiği tarz kumaşları seçmeye özen gösterin.
Dekorasyonunuzun uygunluğuna bağlı olarak belirli oranlarda desenli kumaşlar da tercih edebilirsiniz. Örneğin, ekoseli, desenli kumaşlar tüyleri saklayan dekoratif seçeneklerdir. Böylece iki sorunla kısmen de olsa başa çıkmış olursunuz. 

İlgili resim

Yer döşemesi  

Tahta parke gibi zeminler kemirmeyi seven dostların kurbanı olabilir. Bu yüzden fayanslar daha uygun bir tercih olacaktır. Ev zemininde halı kullanmamak da güzel bir seçenek. Temizliğin kolay olmasının yanında halının kokuyu ve pisliği içine hapsetmesinden dolayı, zeminde halı kullanmamak, evinizin daha temizlenebilir olmasını sağlar.

cat in the home ile ilgili görsel sonucu

Dostlarınız için alan yaratın

Hayvan dostlarımıza kendileri rahat hissedebilecek oyun ve uyku alanları yaratın. Küçük biblolar, kırılabilecek değerli aksesuarları çok fazla tercih etmemek ve ne kadar meraklı olabileceklerini bildiğimiz için onların kendilerini tehlikeye sokabilecekleri eşya vb şeyler bulundurmamak konusunda dikkatli olun.

 


Yukarı