Dünyanın İlk ''Biyolojik Evi''

Dünyanın İlk ''Biyolojik Evi''

Endüstri devriminden günümüze nüfusun hızla artması ile birlikte, sağlam bir kentsel planlama olmaksızın, doğada var olmayan malzemelerin üretilmeye-kullanılmaya başlanması ve bu esnada çevre ile ilgili ortaya çıkabilecek sorunların düşünülmemiş olması, dünyayı geri dönüşü olmayan bir sorunla karşı karşıya bıraktı. Evrende düzensizliğin sürekli artması, özellikle hızla büyüyen ve enerji kullanımının yoğun olduğu inşaat sektöründe, mevcut durumu korumaya yönelik birçok adım atmamızı sağladı. Bunlarda en dikkat çekenlerinden birisi ise Danimarka’da yapılan dünyanın ilk “Biyolojik Evi” oldu. 

Danimarkalı firma Een til Een ile hayata geçirilen dünyanın ilk ''Biyolojik Evi'' geçtiğimiz yıl meraklılarına tanıtılmıştı. Geri dönüşümün her zamankinden daha çok önem kazandığı günümüzde bu durumun büyük firmalar tarafından dev projeler halinde hayata geçirilmesini ise bu alanda atılmış çok önemli bir adım olarak yorumlayabiliriz. Bu durum aynı zamanda başlı başlına yeni birçok sektöre ve fırsata kapı açmaya başladı. 

Danimarkalı firma Een til Een dünyanın ilk biyolojik evi, başından sonuna kadar ekolojik ve tamamen tarım artıklarının inşaat malzemelerine ve yapı birimlerine dönüşmesini ele alıyor. Bunun inşaat sektöründe bir öncü olduğunu söylememiz mümkün. Her aşamada çevre dostu olan bu yapıda, evin tamamı çimen, saman, yosun gibi malzemelerden oluşuyor.

Tasarımcılar inşaat süresince çevreye olumsuz etkileri en aza indirmeyi sağlayacak yenilikçi teknikler test etti ve geliştirdi. Örneğin, yapıyı tipik bir beton temel üzerine inşa etmek yerine, vidalı kazıklar üzerine oturttular. Bu, yapının sökülüp taşınabilmesine ve başka bir arazide yeniden inşa edilebilmesine olanak sağlıyor.

Bu durum, tüm dünyada karşılık bulan çevreye duyarlı, az enerji, doğal malzemelerin kullanımı ve geri dönüşümle ilgili önemli bir seçenek olarak akıllara kazındı. 

 

DONKİŞOT AHŞAP DÜNYASI


Yukarı