Bahar temizliği nasıl yapılır ?

Bahar temizliği nasıl yapılır ?

Öncelikle bahar temizliğini belli peridotlarda yaptığımız temizlik işinden ayırmak gerekir. Bahar temizliği, uzun bir kışın ardından, hem kendimize hem de evlerimize çeki düzen verme vaktinin geldiğini söyler. Bunun ne olduğu husunu biraz açarsak; öncelikle bu sadece bir temizlik değil, fazlalıklardan kurtulma, düzenleme, ayırma, kıştan kalan ve ertelediğimiz küçük tadilat ve boya işlerini halletmek gibi daha kapsamlı bir işe karşılık geliyor. 

Öncelikle doğru günü seçin

Malum uzun ve tempolu bir gün hatta birkaç gün olacağı için kendiniz için en doğru zamanı seçmeniz önemli. Çalışanlar için hafta sonu, evde olanlar içinse evde ayakaltında kimsenin olmadığı sakin bir günde işe koyulabilirsiniz. Ya da evde işine yarayacak yardımcıları, bahar temizliği organizasyonunun bir parçası yapabilirsiniz.

İlgili resim

Başlamadan önce planlayın 

Planlama yapmadan sakın işe koyulmayın, doğru mantıkla başlamak içinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin ilk adım evdeki fazlalıklardan kurtulduktan sonra, temizlik işine başlamak olmalıdır. Camlar silinmeden önce yerler ve diğer toz alınacak alanların temizlenmiş olması gerekmektedir. temizlik boyunca sürekli girip çıktığınız için, Temizleme için en sona banyoyu bırakmak, herkesin az çok akıl edebileceğini düşünsek de hatırlatmadan geçemeyeceğimiz önemli bir detaydır. 

women  cleaning ile ilgili görsel sonucu

Fazlalıklardan kurtulun 

Kış için kullandığınız ürünleri yıkayıp, düzenli bir şekilde kaldırdıktan sonra ilk ve en önemli işiniz fazlalıklardan kurtulmak olmalıdır. Evde gereksiz, kullanmadığınız eşyalardan kurtulun, azalmaya çalışın. Şimdiye kadar kullanmadığınız o eşyalar, inanın şimdiden sonra da lazım olmayacaktır. Azaldıkça hem temizlik kolaylaşacak hem de evin ferahladığını fark edeceksiniz. Hatta ruhunuz bile bu sadelikten olumlu anlamda etkilenecek.  

Gardırobunuz, banyo dolabınız, çekmeceleriniz, mutfaktaki eşyalar… hepsini bir kez daha gözden geçirin ve gerçekten ihtiyacınız olanları evinizde tutun. Elden çıkardığınız eşyaları geri dönüşüm zinciri içerisinde düşünüp, bu açıdan değerlenebileceğini unutmayın. Bu hem kendimiz ve hem de dünyamız için doğru bir adım olacaktır. 

wardrobe cleaning ile ilgili görsel sonucu

Temizliğe mutfaktan başlayın

Mutfak  en çok vaktinizi alacak alandır bu nedenle temizlemeye mutfaktan başlayabilirsiniz. Buzdolabın, fırın, dolaplar her şeyi boşatıp yıkamakla işe başlayın. Mutfakta kullanacağınız kimyasal ürünlere, besinlere bulaşma ihtimali olması nedeniyle de bu alanda kullanacağınız temizleyicilere dikkat etmeyi unutmayın.  

kitchen cleaning ile ilgili görsel sonucu

Her şey yıkansın

Bahar temizliği yapacağınız alanın tül ve perdelerini yıkamalısınız. Koltuk ve minder kılıflarını çamaşır makinesi ile buluşturmanın da tam zamanı. Yatak odanızdaki yastık ve yorganlarınızı da yıkamalısınız. Halılarınız yıkamaya verebilirsiniz. Kısacası her şeyi yıkayın gitsin!

washing machine cleaning ile ilgili görsel sonucu

Her yere el atın 

Yatak odası, mutfak, salon temizliği… Hangi alanı temizlerseniz temizleyin hareket ettirilebilen tüm eşyanızı yerinden kaldırmalı ve altındaki tozları almalısınız. Normal şartlarda görmeseniz de bu noktalar oldukça pis ve temizlenmeye ihtiyaçları var. Bu arada evin dekorasyonunu da yaza uygun bir ruhla değiştirebilirsiniz. 

women  cleaning ile ilgili görsel sonucu

Banyo temizliğinde pratik çözümler

Havluları seçip eskisi kadar emici olmayanları beyaz sirkeli suda bekleterek yumuşatabilirsiniz. Yumuşatıcı ve deterjan gibi kimyasallar zamanla havluların su emme özelliğini azaltır, bundan kurtulmak için yılda birkaç kez, tercihen bahar temizliği sırasında havluları birkaç damla beyaz sirke eklenmiş suda bekletip, yıkayarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Banyonuzdaki cam ve aynaların buhardan etkilenmemesini ve su lekesi oluşturmamasını istiyorsanız her bahar temizliğinde onları gliserinle hidrofobik hale getirebilirsiniz. Islak bezle tozlarını aldığınız camlara, kurumadan önce naylonlu bir bez yardımıyla gliserinli su sürün ve kurumaya bırakın. Gliserin cam ve aynalara buğulanmayan ve su tutmayan bir özellik kazandıracaktır.  
İlgili resim

 

DON KİŞOT AHŞAP DÜNYASI 


Yukarı