Ahşap Tutkusu

Ahşap Tutkusu

Ahşap sahip olduğu birçok nitelik sayesinde her geçen günü kullanım alanlarının arttığını görüyoruz. Ahşabın mobilya, kapı, parke ve pencere gibi diğer mimari elemanlarla birlikte ahşap iç mimarinin temel öğesi olmasının yanında her türlü yapı malzemesi olarak inşaat alanında sıkça kullanıldığını görmekteyiz. Ahşap toz çekmez, mekandaki rutubeti emip, salarak bir tür nem düzenleyici  görevi görür ve bunun yanında havayla dolu hücreleri sayesinde alternatifi olan malzemelerden daha yüksek ısı yalıtımı sağlar.  

Anadolu’da binlerce yıllık geçmişe sahip olan ahşap, doğal nefes alan ve yapısı ile insan yapısına en uygun malzemedir. Aynı zamanda gelecekte yaşanması kaçınılmaz olan çevre sorunları ile baş etmekte yardımcı olabilecek en çevre dostu üründür. 

İlgili resim

Eğer Ahşabın faydalarını alt alta sıralamamız gerekirse; 

En öncelikle ele alacağımız madde herkesin şaşıracağı bir madde olacağına emin olduğumuz ahşabın yangına karşı direnci olduğu gerçeği. Genel bilinenin aksine ahşabın direnci beton ve çelikten üstündür. 

Herkesin bildiği gibi ahşap çevre dostu bir malzemedir. Ahşap, üretimi ve işlenmesi için en az enerji gerektiren ve atık gaz alarak saf oksijen salan tek yapı malzemesidir. Ayrıca bundan defalarca önce belirttiğimiz üzere ahşap kullanımı bilinenin aksine ormanların azalmasına değil daha dirençli yaşatılmasını sağlar. 
Ahşap dekoratif ve estetik bir malzemedir. Aynı zamanda Doğu’dan Batı’ya her kültürden insan için, ortak bir sıcaklık kaynağıdır.

İlgili resim

Ahşap uzun ömürlü bir malzemedir. Ahşap ısıya karşı neredeyse hiç genleşmez; tam tersine, ısının etkisiyle kurur ve güçlenir. Depreme karşı da dirençlidir. Ahşabın ağırlık ve taşıma gücü oranı, betonarme ve çelikten yüksektir. 1 kg ahşap, 1 kg beton ya da çelikten daha fazla yük taşır. 

Ahşap bilindiği üzere insan doğasına en yakın malzeme olması nedeniyle sağlıklıdır. Ahşap üstün ısı ve nem yalıtımı özellikleri sayesinde, içinde yaşanılacak en sağlıklı ortamdır. Beton yapılar yaydıkları radyon gazı nedeniyle toksit yapıya sahiptir. 

İlgili resim

Her tasarım ağacın türüne göre biricik ve eşsizdir. Dokusu, deseni ve rengi ağacın yetiştiği yerin ve zamanın izlerini taşır. Aynı tomruktan alınan iki parça bile birbirine benzemez. Diğer malzemeler olduğu gibi zaman geçtikçe de ahşap ürünleri eskimez aksine gerçek güzelliği otaya çıkar. 

DONKİŞOT AHŞAP DÜNYASI 
 


Yukarı